Ekonomi

Erdoğan’ın körfeze inişinin detayları: Önemli hazırlık var! Bu yıl başlayabilir

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ve Katar’ı da kapsayan Körfez tipi kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzaladığı 50,7 milyar dolarlık iş birliği anlaşmalarının detayları netleşmeye başladı.

Söz konusu miktarın yaklaşık 30 milyar dolarının elektrik alanında olduğu ve bu kapsamda önümüzdeki dönemde Türkiye’de offshore (offshore) rüzgar santralleri, güneş enerjisi santralleri ve termik santrallerde hidrojen üretim yatırımlarının yapılacağı belirtiliyor. dönem.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez’in son durağı olarak gittiği BAE’de, iki ülke arasında çeşitli alanlarda 50,7 milyar dolar değerinde 13 anlaşma imzalandı. Anlaşmaların 28-29 milyar doları güç alanı içindi. Bu kapsamda petrol, doğal gaz, nükleer enerji, yenilenebilir enerji ve biyoyakıt alanlarında işbirliği imkanları araştırıldı.

yerellik gereksinimi

Bu çerçevede önümüzdeki dönemde Türkiye’de offshore (offshore) rüzgar santralleri, güneş santralleri ve hidrojen üretimi yatırımları hayata geçirilecektir. Türkiye’nin yenilemek ve potansiyelini genişletmek istediği termik santraller de anlaşmaların ortasında.

Edinilen bilgiye göre, anlaşmalar kapsamında BAE, Türkiye’deki yatırımlara ya doğrudan finansman sağlayacak ya da teknik altyapısıyla başından sonuna kadar projeyi kendisi üstlenecek. Bu arada Türkiye’nin proje bazında değişen oranlarda tüm anlaşmalar kapsamında yapılacak işlerde ‘yerli olma’ kuralını koyduğu öğrenildi.

Ciddi bir hazırlık var bu sene başlayabilir.

Körfez ülkeleriyle yapılan anlaşmalar kapsamında gelecek yatırımların Türkiye’ye sıcak para girişi sağlayacağı, istihdamı artırıp yeni iş alanları yaratacağı, döviz sorununu kalıcı olarak ortadan kaldıracağı, Türkiye’nin bilgi birikimini ve gücünü artıracağı kaynaklarda belirtiliyor. kapasite.

İşbirliğinin somut sonuçlarının görülebileceği sürenin projelerin alanı ve büyüklüğüne göre değişeceği belirtilmekle birlikte ilk yatırımların 2023’te başlayabileceği belirtiliyor. Türkiye’ye yatırım için gelecek olan Körfez ülkelerine somut altyapı sağlayabilmek için yetkililer bu nedenle önemli bir mutfak çalışması yürütüldüğüne dikkat çekiyor.

40 GW’ın üzerinde potansiyel var

40 GW’ın üzerinde offshore rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olduğu bilinen Türkiye’nin güneş enerjisi kapasitesinin 2035 yılına kadar yaklaşık yüzde 500 artışla 52,9 gigawatt’a ulaşması ve güneş enerjisinin en yüksek devir gücüne sahip kaynak olacağı tahmin ediliyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından Ocak 2023’te yayınlanan Ulusal Hidrojen Stratejisine göre Türkiye, 2030 yılına kadar 2 gigawatt (GW), 2035 yılına kadar 5 GW ve 2053 yılına kadar 70 GW hidrojen üretim kapasitesi oluşturmayı hedefliyor.

KAYNAK: MİLLİYET

sultanbeyli-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu