Haber

Hamas İsrail’in teklifini reddetti

Reuters haber ajansına göre İsrail ve Hamas, ilk ay süren ateşkes sırasında İsrailli tutukluları Filistinli tutuklularla değiştirme konusunda prensipte anlaşmaya vardı, ancak çatışmaya nasıl kalıcı bir son verileceği konusunda görüş ayrılıkları devam ediyor.

Mısır, Katar ve ABD son haftalarda yoğun arabuluculuk çabalarına öncülük ediyor. Görüşmelerde, çatışmaların sona ermesi, Filistinli tutukluların geri dönüşü ve Gazze’ye yardımın artırılması karşılığında Gazze’deki tutukluların kademeli olarak serbest bırakılması konularının ele alınacağı söyleniyor.

“HAMAS KESİNLİKLE REDDEDİYOR”

Reuters, adı açıklanmayan kaynaklardan alıntı yaparak, Hamas’ın İsrail’in, Filistinli grubun altı üst düzey liderini Gazze’den çıkarması halinde çatışmayı sona erdirme önerisini “şiddetle” reddettiğini bildirdi.

Altı Hamas liderinden oluşan listede, her ikisi de İsrail’in Gazze’de öldürülecek veya esir alınacak kişiler listesinde üst sıralarda yer alan Yahya Sinwar ve Muhammed el Deif yer alıyor.

Hamas daha önce sadece çatışmaların durdurulmasını değil aynı zamanda İsrail’in Gazze’ye yönelik tüm saldırganlığının da sona ermesini istediğini belirtmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu