Haber

Türkiye ile Yunanistan arasında iletişim noktası mekanizması kuruluyor

Milli Savunma BakanlığıTürk ve Yunan heyetleri arasında Ankara’da düzenlenen Güven Artırıcı Tedbirler Toplantısı’nda iki ülke arasında temas noktası sistemi kurulmasına karar verildiğini duyurdu.

BAKAN GÜLER YUNAN HEYETİNİ AĞIRLADI

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Yunanistan Savunma Bakanı Danışmanı Büyükelçi Haris Lalacos ve beraberindeki heyeti kabul etti. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Güler, Lalacos ve beraberindeki heyetle Milli Savunma Bakanlığı’nda görüştü.

GÜVEN ARTIRICI ÖNLEMLER TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Türkiye Yunan ve Yunan heyetleri arasındaki Askeri Güven Artırıcı Önlemler Toplantısı’nın dördüncü turu bakanlıkta gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye ile Yunanistan arasında iletişim noktası mekanizması kurulması kararlaştırıldı. Konuyla ilgili Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Türk ve Yunan heyetleri arasında yeni tip İnanç Oluşturucu Tedbirler (GAÖ) toplantısı 13 Kasım 2023’te gerçekleşti. Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı heyet, büyükelçiler, üst düzey askerler ve sivil yetkililerden oluşuyordu.

İRTİBAT NOKTASI MEKANİZMASI KURULACAK

Toplantıda her iki taraf da daha önce mutabakata varılan GAO’ların yetkili makamın onayını takiben 2024 yılı boyunca yeniden uygulanması ve hayata geçirilmesi konusunda mutabakata vardı. Söz konusu toplantı olumlu bir atmosferde gerçekleşti. Her iki taraf da iletişim halinde kalmak ve üzerinde mutabakata varılan GAO’ların uygulanmasını kolaylaştırmak amacıyla bir Temas Noktası Mekanizması kurmaya karar verdi. Bir sonraki toplantıya Yunanistan ev sahipliği yapacak. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

haberkaraisali.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu