Haber

6 yıldır göç etmeyen leyleklere köylüler sahip çıkıyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Köprücük köyüne 6 yıl önce gelen ve bir daha ayrılmayan bir çift leyleğe köylüler sahip çıkıyor. Köylülerden Erhan Dalgıç, cami bacasındaki yuvalarında kalan leylekleri beslediklerini ve bakımlarını yaptıklarını söyledi.

Yüksekova ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki Köprücük köyüne 6 yıl önce bahar aylarında gelen leylek çifti, caminin bacasına yuva yaptı. Sonbaharda havalar yeterince soğumadığı için leylekler yuvadan ayrılmazdı. Daha sonra ani kar yağışı nedeniyle caminin bacasında kalan leyleklere köylüler sahip çıktı. 6 yıldır cami bacasındaki yuvalarından hiç çıkmayan leylek çiftine köylüler mama verip özenle besliyor.

‘Biz leyleklere alıştık, onlar da bize alıştı’

Köylülerden Erhan Dalgıç, leylekleri çok sevdiklerini belirterek, “Burada kışlar soğuk ve çetin geçer. Leylekleri yaşayamazlar ve kış şartlarına dayanamazlar dedik. Ancak 6 yıldır burada yaşıyorlar.” , kışın en soğuk aylarında bile “Gitmelerini istemiyoruz. Yüksekova, yıllardır her bahar leyleklerin göç ettiği yerlerden biridir. Aslında sonbaharda sıcak bölgelere göç ederler. Ancak bu leylekler 6 yıldır kışın bile göç etmemektedir. Burada olmalarının sebebi, onlara yeterince bakmamızdır” dedi.

ortahisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu